Asmeninė / savo suburtos grupės piligrimystė į Šiluvą

Marijos Stanulytės nuotrauka

Šiluva – Kauno arkivyskupijoje esanti šventovė, kurioje daugiau nei prieš keturis šimtus metų (1608 m) apsireiškė Švč. Mergelė Marija. Tai vienas pirmųjų Marijos apsireiškimų Europoje ir veikiausiai vienintelis, kai Marija kalbėjo kitos konfesijos žmogui.

Ne vieną amžių trukusi piligrimystė į Šiluvą nenutrūko nei carinės valdžios laikotarpiu, nei sovietmečiu. Ši gyva tradicija tęsiasi ir šiandien. Maldininkai keliauja į Šiluvą nešdamiesi įvariais intencijas, melsdami sveikatos, užtarimo už savo artimuosius ar kitų Dievo malonių. Šiandien šis kelias į Šiluvą įgavo „Gyvos piligrimystės” pavadinimą. Tegu ši „Gyvoji piligrimystė” pažadina mumyse džiaugsmą gyventi!

Būdai keliauti

„Kelionei visada tinkamas laikas. Ypač keliui, kuriame gali nutikti neįtikėtinų dalykų – surasti kitą, save arba Tą, Kurio taip ilgai troško ir ieškojo Tavo širdis.”

Teksto ištrauka iš Šiluvos šventovės internetinės svetainės

>> Keliaujant individualiai (1-4 asm.) arba su savo suburta grupe (nuo 5 asm.). Registracija ir daugiau informacijos apie maršrutus paspaudus ČIA. Registruodamiesi gausite informaciją apie pasirinktą maršrutą (iš penkių galimų), o taip pat, galimybę apsisoti Šiluvoje, gauti maitinimą ar sudalyvauti ekskursijoje.

>> Jei norite keliauti kartu su organizuota piligrimų grupe, sekite informaciją mūsų internetinėje svetainėje.

„Gyvos piligrimystės” maršrutai

>> Vienybė: Tytuvėnai – Šiluva (8 arba 11 km)

Tai maršrutas apjungiantis dvi šventoves, o mažas atstumas tarp jų, leidžia per vieną dieną ne tik nukeliauti iš vienos vietos į kitą, bet ir skirti laiko maldai, ekskursijoms, edukacinėms programos ar nuostabiam poilsio laikui prie ežero. Šias šventoves jungia net du maršrutai: vienas (11 km) skirtas pėstiesiems mėgstantiems miškus bei gamtą. Keliaujant pro medžiotojų plotus galima pamatyti lapių ar kitų gyvūnų, grožėtis berželių taku, eglynais ar dirbamų laukų horizontais. Antrasis paprastesnis, driekiantis šalia kelio, tačiau patogus dviratininkams ar kitiems piligrimams pasirinkusiems kitokią riedančią priemonę. Su dviračiu gali pasiekti kitą šventovę vos per pusvalandį. O dviračio vežtis net nereikia, nes jį gali išsinuomoti Tytuvėnų ar Šiluvos piligrimų centruose. Puikiai tinka šeimoms su vaikais, dviračių mėgėjams ir piligrimams mėgstantiems mažai eiti ir daug pamatyti bei sužinoti.

>> Bendrystė: Lyduvėnai – Šiluva (16 km)

Tai maršrutas piligrimams, kurie mėgsta neskubėti. Kelionę gali pradėti mėgaudamasis vaizdu nuo piliakalnio ar stebėdamas didžiausią ir ilgiausią geležinkelio tiltą Lietuvoje. Kelionės pradžioje taip pat gali pradėti malda nuostabioje kaimo bažnytėlėje ar išsimaudyti Dubysos upėje. Nors ir neilgas kelias, bet jis pilnas piligrimystės ženklų, kuriuos rasi ne tik ant medžių ar stulpų, bet ir vietinių žmonių širdyse. Lyduvėnuose po tiltu gali aplankyti nuostabią „Moterų trobelę“. Čia gali išgerti arbatos ar išgirsti liudijimus, kaip gyvena moterys, sveikstančios nuo įvairiausių priklausomybių. Paėjus kelis kilometrus, ūkininkų kieme pamatysi didžiulį kryžių, kuris kvies piligrimus sustoti, pasiilsėti, pasipildyti vandens atsargas ar išgirsti kaip gyvena aštuonių vaikų šeima. Svarbu stebėti piligrimo ženklus, kad tinkamu metu pasuktum dešiniau. Taip šis kelias prailgės, bet praturtės, nes piligrimas įdėmiai sekdamas ženklus atsidurs Kryžiaus kelio per šilą su 14 koplytstulpių pradžioje. Šis ruožas paruoš kiekvieno turisto širdį įžengti į Šventovę kaip piligrimą, o piligrimo – tapti šventesniu. (Kryžiaus kelio apmąstymus galima rasti internetinėje svetainėje siluva.lt arba įsigyti Šiluvos piligrimų centre).  

>> Ramybė: Šiaulės kalnas – Šiluva (23 km)

Neabejotinai žaliausias gyvosios piligrimystės maršrutas. Jau žygio pradžioje užlipęs ant apžvalgos bokšto pamatai kokia žalia, miškais apdovanota, graži ta mūsų Lietuva. Visas kelias driekiasi Tytuvėnų regioniniu parku. Piligrimai pasakoja, kad net žiemą, kai tenka bristi per pusnis, šis kelias yra žalias. Piligrimai, mėgstantys tylą, ramybę, augmeniją, durpynus ir miškus, šiuo keliu nenusivils. Tarsi pasakos herojus keliauji stebuklingu mišku, jo grožis priverčia susimąstyti apie Dievą Kūrėją, kuris visa tai sukūrė ir patikėjo žmogui. Beje, prieisite ir žmogaus rankų darbo sukurtus objektus: nuostabią ir vienintelę šiame kely miško pavėsinę, kuri atrodo ten jau stovi šimtus metų (puiki vieta pietums), arba viduryje pievų ir miškų, ant bėgių stovinčius traukinio vagonus, ar milžinišką kryžių kryžkelėje, liudijantį, kad einate geriu keliu. Nors atstumas daugiau nei dvidešimt kilometrų, bet kelias neprailgs ir juo keliauti norėsite dar kartą.

>> Įkvėpimas: Betygala – Šiluva (27 km)

Maršrutas pažymėtas raudona spalva neatsitiktinai. Nors kilometrų skaičius neturėtų gąsdinti patyrusių žygeivių, tačiau daugybė įdomių objektų pirmoje maršruto dalyje, šį kelią ištempia ir dienos pabaigoje einant paskutinius kilometrus darosi vis sunkiau. Šį kelią galime skirstyti į Galilėją ir Judėją. Pirmoji kelio dalis yra turtinga savo istorija, gamta, augmenija, tekančiu vandeniu, kabančiu tiltu, vandens malūnu bei pačio Maironio apdainuota Dubysos upe. Tilteliais ir suoleliais, amfiteatru su vaizdu į upę, atodangomis su sūpynėmis nuklotas kelias primena garsųjį Galilėjos kraštą – turtingą patrauklų ir vaizdingą, kur gamta savo grožiu varžosi tarp savęs kiekviename kilometre. Pusiaukelėje galima sustoti nuošalioje Dvarviečių stovyklavietėje – pavalgyti, pasipildyti vandens atsargas išsimaudyti ar tiesiog pasiilsėti. Antroji kelio dalis tarsi Judėjos dykuma. Praėjus Kaulakių gyvenvietę likusį kelią tenka žygiuoti neasfaltuotu keliu, o tyla, dulkės, tolumoje nematoma kelio pabaiga ir ramybė primena dykumą, kurioje iš išorės sugrįžti į vidų – savo širdies gelmę.

>> Viltis: Žiediniai maršrutai aplink Šiluvą: 9 km, 12 km, 16 km

Šie maršrutai tinka kiekvienam. Atstumas neišgąsdina šeimų su mažais vaikais ir tinka skubantiems ar norintiems daugiau laiko skirti maldai pačioje Šiluvoje.  Kelias šilo takučiais tinka gamtos mėgėjams, o ieškantiems maldos gylio šis maršrutas pasiūlys keturiolikos stočių, koplytstulpiais sužymėtą Kryžiaus kelią. Neilgas, bet kiekvienam piligrimui tinkantis maršrutas, kurio metu nereikia sukti galvos, kas mane nuveš į žygio pradžią ar pasiims žygio pabaigoje. (Kryžiaus kelio apmąstymus galima rasti internetinėje svetainėje siluva.lt arba įsigyti Šiluvos piligrimų centre).  Galite pasirinkti atstumą, kurį norite įveikti – 9 km, 12 km arba 16 km